Endüstri 4.0 Projeleri ve Uygulamaları
Aralık 2020
SIEMENS | SIMATIC S7-1500 CPU’LAR
Ağustos 2021

Distribütörü olduğumuz IBH Softec Markasına ait yeni ürün, “IBH Link UA” özelliklerini aşağıda bulabilirsiniz. Ürünle ilgili daha detaylı bilgi ya da satın almak isterseniz bizimle çekinmeden arayarak ya da mesaj göndererek iletişime geçebilirsiniz. (iletişim için tıklayınız)

 

IBH LINK UA

null

IBH Link UA, SIMATIC S5, S7-200, S7-300, S7-400, S7-1200, S7-1500 ve LOGO (Ethernet sürümleri) PLC için entegre güvenlik duvarına sahip bir OPC UA Sunucu/İstemci modülüdür. Dört Ethernet portu ve 24V güç kaynağı ile DIN rayına montaj için kompakt bir ünitedir.

IBH Link UA’nın konfigürasyonu ücretsiz IBH OPC UA Editor, Original Siemens STEP7 veya TIA Portal ile yapılır. Başka özel yazılımlara gerek yoktur. Böylece IBH Link UA, PLC projesine sorunsuz bir şekilde entegre edilebilir. IBH Link UA, aynı anda 31 STEP7 ve/veya TIA projesini yönetebilir.

Değişkenlerin tanımı, programlama aracından Ethernet üzerinden IBH Link UA’ya aktarılacaktır. Değişkenlerin nitelikleri (fi.i. yazma koruması veya limitler) doğrudan PLC projesi içinde tanımlanacaktır. Bu, değişkenlere ve veri bloğu yapılarına sembolik erişim sağlar.

S5 ve S7 PLC ile iletişim Ethernet üzerinden kurulur. PLC’de Ethernet bağlantı noktası yoksa, iyi bilinen ağ geçitlerimiz IBH Link S7++ veya IBH Link S5++ kullanılabilir. IBH Link UA’da makine düzeyi için üç Ethernet Bağlantı Noktası ve denetim düzeyi için bir Ethernet Bağlantı Noktası vardır. Denetim düzeyinde yalnızca OPC erişimine izin verilir. Her iki seviye arasında entegre bir güvenlik duvarı vardır. Ethernet portlarının konfigürasyonu standart bir web tarayıcısı kullanılarak yapılabilir.

AVANTAJLAR

IBHsoftec’ten IBH Link UA’nın avantajlarından biri, IBH Link UA’nın aynı anda İstemci ve Sunucu işlevlerini desteklemesidir. Bu, farklı OPC UA Sunucuları arasında veri alışverişine izin verir. Örneğin, farklı üreticilerin OPC UA sunucularına sahip kontrol sistemleri ve diğer ekipmanlar birbirleriyle veri alışverişi yapabilir. İstemci işlevlerinin konfigürasyonu standart bir web tarayıcısı kullanılarak yapılacaktır. .

Kullanıcı tanımlı OPC UA değişkenleri: Veri yapıları ayrı bir ad alanında tanımlanabilir ve istemci işlevi aracılığıyla diğer herhangi bir OPC UA sunucusuna bağlanabilir. Bu, diğer OPC UA istemcilerinin de bu veri yapılarını okuyup yazabileceği anlamına gelir.

MQTT bağlantısı: Kullanıcı tanımlı OPC UA değişkenleri, bir MQTT aracısı/sunucusu ile değiş tokuş edilebilir.

Böylece IBH Link UA, Simatic kontrolörlerinden bağımsız olarak makineler ve kontrol sistemleri (MES, ERP …) arasında bir katman olarak kullanılabilir.

OPC Veri Erişimi verilere gerçek zamanlı erişime izin verirken, OPC HDA erişimi olarak da adlandırılan OPC Geçmiş Erişimini, önceden depolanmış verilere erişimi destekler. Basit veri kayıt sistemlerinden karmaşık SCADA sistemlerine kadar geçmiş veriler standart bir şekilde sorgulanabilir. Geçmiş verilerinin etkinleştirilmesi, web tarayıcısı kullanılarak kolayca gerçekleştirilir.

Önceden yüklenmiş TeamViewer yazılımı ile hemen hemen tüm PLC sistemlerine her zaman ve her yerden erişim imkanı sunulmaktadır.
Karmaşık modem çözümleri veya yerinde bir PC kullanımı geçmişte kaldı.

Ürün Özellikleri

 • MES, ERP ve SAP sistemlerine kolay bağlantı ve görselleştirme için OPC UA Sunucusu
 • Farklı OPC UA Sunucuları arasında veri alışverişi için OPC UA İstemcisi işlevleri
 • OPC sertifikalı
 • Veri ön işleme için entegre SoftPLC
 • Makine ve denetim seviyesinin temiz bir şekilde ayrılması için Güvenlik Duvarlı 4 Ethernet Bağlantı Noktası
 • Dijital olarak imzalanmış sertifikaların değişimi yoluyla ölçeklenebilir güvenlik seviyeleri
 • S7 TCP/IP veya IBH Link S7++ üzerinden S7-PLC’lere bağlantı
 • IBH Link S5++ üzerinden S5-PLC’lere bağlantı
 • IBH OPC Editor, Siemens STEP7 veya TIA Portal ile konforlu konfigürasyon
 • Aynı anda 31 projeye kadar yönetir
 • Web tarayıcısı üzerinden yönetim
 • Tarihsel veriler
 • Alarmlar

İletişim için tıklayınız.